Kiedy w 1996 roku oddawano do użytku nowoczesny obiekt kina z restauracją
oraz hotelem nie było problemu ze znalezieniem dla niego nazwy.
Geneza
Kino Komeda zostało nazwane tak na cześć Krzysztofa Komedy – Trzcińskiego, wybitnego polskiego kompozytora i pianisty jazzowego, twórcy znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej, m.in. do filmów Romana Polańskiego: Dziecko Rosemary i Matnia.
Jako muzyk jazzowy wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu, określanego czasami jako polska szkoła jazzu, który już po tragicznej śmierci artysty miał wpływ na rozwój międzynarodowej sceny jazzowej, zwłaszcza awangardy lat 70 XX wieku skupionej wokół wydawnictwa ECM. To właśnie w Ostrowie Wielkopolskim, rozpoczęła się jego fascynacja muzyką jazzową, w której osiągnął tak wiele.
Z życia Krzysztofa Komedy
Po zakończeniu II Wojny Światowej, gdy rodzina Trzcińskich w 1947 r. zamieszkała w Ostrowie Wielkopolskim, uczęszczał do Miejskiej Szkoły Muzycznej. Sam Krzysztof lata szkoły średniej wspominał: „Muzyką rozrywkową i taneczną zacząłem się interesować bodaj w roku 1947 w gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim i szybko awansowałem na członka szkolnego zespołu Carioca. Gimnazjum, do którego uczęszczałem, nieco przede mną ukończył znany kontrabasista jazzowy, Witek Kujawski. Często odwiedzał on rodzinę w Ostrowie i gdy usłyszał o istnieniu orkiestry w swojej 'budzie’, przyszedł do nas na próbę. Od niego dowiedziałem sie, że wariacje jakie na fortepianie zaprodukowałem mu po temacie 'In The Mood’, są improwizacją jazzową. Odtąd zacząłem intersesować się jazzem, szukać go w radio i… knajpach.”
[Obywatel Jazz, s.174]